Linux dağıtımları, neden çok fazla linux dağıtımı var?

Linux’u kurmak istediğinizde, Linux’un tek bir varlık olmadığını görürsünüz öncelikle. Ubuntu , Fedora , Linux Mint ve diğer yüzlerce ‘Linux dağıtımları’ vardır ve bunların hepsi birbirine benzer.

Peki neden bu kadar çok Linux işletim sistemi var? Ve sonra Linux’un bir işletim sistemi değil, sadece bir çekirdek olduğunu öğrenirsiniz Linux’un neden sadece bir çekirdek olduğunu, neden yüzlerce Linux türü olduğunu ve benzer görünmelerine rağmen neden farklı olduklarını açıklamak için bir benzetme kullanacağım.

Linux sadece bir çekirdek
Bu ifade tamamen doğrudur. Ama bu ne demektir? Kitaplara bakarsanız, şu şekilde açıklanan Linux çekirdek yapısını bulacaksınız:

İşletim sistemlerini araç olarak düşünün: ister motosiklet, ister araba, isterse kamyon olsun, her türlü araç.Bir aracın merkezinde ne var?

Bir motor. Çekirdeği motor olarak düşünün. Bu aracın önemli bir parçasıdır ve aracı onsuz kullanamazsınız. Ama motor kullanamazsın, değil mi? Motorla etkileşim kurmak ve aracı sürmek için başka birçok şeye ihtiyacınız var. Bu motorun üstünde bir aracı sürmek için tekerleklere, direksiyona, dişlilere, debriyaja, frenlere ve daha fazlasına ihtiyacınız var.

Benzer şekilde, çekirdeği tek başına kullanamazsınız. Çekirdekle etkileşim kurmak ve işletim sistemini kullanmak için birçok araca ihtiyacınız vardır. Bunlar bir kabuk, komutlar, grafik arayüz (masaüstü ortamı olarak da bilinir) vb. Olabilir.

İşletim sistemlerini bir araba olarak düşünün:

Microsoft’u, oldukça popüler olan ve otomobil pazarına hakim olan genel amaçlı bir araba (Windows işletim sistemi) yapan bir otomobil şirketi olarak düşünün. Başkalarının kullanamayacağı kendi patentli motorlarını kullanıyorlar. Ancak bu ‘Microsoft araçları’ özelleştirme için herhangi bir kapsam sunmaz. Motoru kendi başınıza değiştiremezsiniz.

Şimdi ‘Apple otomobiline’ geliyoruz. Pahalı bir fiyata parlak görünümlü, lüks arabalar sunarlar. Bir sorununuz varsa, sadece arabanın yerini alabilecekleri premium bir destek sistemi var.

Şimdi Linux geliyor. Unutmayın, Linux sadece bir motor (çekirdek). Ancak bu ‘Linux motoru’ patentli değildir ve bu nedenle herkes araba (masaüstü işletim sistemleri), bisikletler (oyuncaklarınızdaki, TV’lerinizdeki vb. Küçük gömülü sistemler), kamyonlar (sunucular) veya jet uçakları ( süper bilgisayarlar ) değiştirmek ve kurmakta özgürdür. ) üstünde. Gerçek dünyada böyle bir motor yoktur, ancak bu benzetme uğruna kabul edin.

  • çekirdek = motor
  • Linux çekirdeği = belirli bir motor türü
  • masaüstü işletim sistemleri = arabalar
  • sunucu işletim sistemleri = ağır kamyonlar
  • gömülü sistemler = motosiklet
  • masaüstü ortamları = iç mekanlarla birlikte aracın gövdesi (gösterge paneli vb.)
  • temalar ve simgeler = boya işi, jant işi ve diğer özelleştirilebilir özellikler
  • uygulamalar = belirli bir amaç için kullandığınız aksesuarlar (müzik sistemi gibi)

Neden bu kadar çok linuz dağıtımı var?

Neden bu kadar çok araba var sorunun cevabıyla aynı. Çünkü ‘Linux motoru’ kullanan birkaç araç üreticisi var ve her birinde farklı tipte ve farklı amaçlar için birçok araba var.

‘Linux motoru’ ücretsiz olarak kullanılabilir ve değiştirilebildiğinden, herkes onu bir araç yapmak için kullanabilir.

Bu nedenle Ubuntu, Debian, Fedora, SUSE, Manjaro ve diğer birçok Linux tabanlı işletim sistemi (Linux dağıtımları veya Linux dağıtımları olarak da bilinir) mevcuttur.

Leave A Comment