PBX & IP PBX nedir?

IP PBX nedir anlamak için önce PBX nedir onu anlayalım. PBX (private branch exchange) türkçede isimlendirdiğimiz şekliyle özel santral’dir. Çoğu zaman müşteri hizmetleriyle görüştüğümüz firmalar ve hatta belki çalıştığınız şirket dahi iletişim ve haberleşmek için normal ve geleneksel telefon sistemi yerine daha kullanışlı bir sistem olan pbx’i kullanmayı tercih eder. Donanımsal bir üründür.

Pbx santralleri sayesinde aynı ağ üzerinde yer alan telefonlar birbirleriyle şebeke dışına çıkmadan ve abone numarasıyla ağ sayesinde ücretsizce haberleşirler. Böylece pbx sistemi kullanan işletmelerin telefon maliyetleri düşerken numara çevirme konusunda da büyük bir avantaj elde edilir. Bu sistemde şirket dışına yapılacak olan aramalarda da otomatik olarak ağ yerine pbx’in bağlı olduğu telefon şebekesi kullanılır.

Teknolojinin gelişmesi ve VoIP’in ortaya çıkmasıyla beraber PBX yerini IP PBX’ler aldı. IP PBX ise aslında PBX ile aynı işlevi yapar ama geleneksel PBX anahtarlama sisteminden farkı çağrıların PSTN veya devre anahtarlamalı ağ yerine İnternet ağları yani VoIP ile yönlendirilmesidir. IP PBX VoIP tabanlı bir telefon sistemidir ve yazılımsal bir üründür.

IP PBX yazılımsal bir ürün olduğu için şirketlerin maliyetlerini azaltmakla beraber çok daha gelişmiş özellikle sunar. (IVR,call recording,trunking vs vs.) Internette ücretsiz olarak çeşitli versiyonları ve dağıtımlarla bulabileceğiniz bu IP PBX yazılımlarını, şirketiniz veya bireysel kullanımız için çok hızlı bir şekilde aktif edip kullanabilirsiniz.

IP PBX NASIL ÇALIŞIR?

IP PBX sunucusu bir proxy sunucusuna benzer: Yazılım veya donanım tabanlı telefonlar olan SIP istemcileri IP PBX sunucusuna kaydolur ve arama yapmak istediklerinde IP PBX’ten bağlantı kurmasını ister. IP PBX’in tüm telefonların / kullanıcıların bir dizini ve karşılık gelen SIP adresleri vardır ve böylece bir dahili aramayı bağlayabilir veya harici bir aramayı bir VoIP ağ geçidi veya bir VoIP servis sağlayıcısı aracılığıyla istenen hedefe yönlendirebilir.

Şirket, sisteme dahil edilmiş kendi VoIP ağ geçidine sahip olabilir veya bir VoIP servis sağlayıcısının ağ geçidini kullanabilir. Ağ geçidinin amacı bir IP sistemini PSTN’ye bağlamaktır. VoIP ağ geçitleri, analog telefon hatlarına veya dijital hatlara bağlanabilir.

Leave A Comment