SIP – Çağrı yönlendirme (koşulsuz) çağrı örneği

Bu senaryo da, Kullanıcı B’nin ağdan koşulsuz çağrı yönlendirme talep ettiği SIP IP telefonları arasında başarılı çağrı yönlendirmeyi göstermektedir. Kullanıcı A Kullanıcı B’yi aradığında, çağrı hemen Cisco SIP IP telefon C’ye aktarılır. Bu çağrı akışı senaryosunda, son kullanıcılar Kullanıcı A, Kullanıcı B ve Kullanıcı C’dir. Bunların tümü Cisco SIP IP telefonlarını kullanıyor.

Çağrı akışı senaryosu aşağıdaki gibidir:

  1. Kullanıcı B, şebekenin tüm çağrıları SIP IP telefon C’ye yönlendirmesini ister.
  2. A kullanıcısı B kullanıcısını arar.
  3. Ağ çağrıyı Cisco SIP IP telefon C’ye aktarır.
Step Action Description
1 INVITE— Cisco SIP IP telefonu A, SIP proxy sunucusuna bir SIP INVITE isteği gönderir. DAVET talebi, Kullanıcı B’ye bir çağrı oturumuna katılma davetidir.
DAVET isteğinde:
Kullanıcı B’nin telefon numarası, SIP URL’si biçiminde İstek-URI alanına eklenir. SIP URL’si, Kullanıcı B’nin adresini tanımlar ve bir e-posta adresine benzer bir form alır (kullanıcının telefon numarası olduğu ve ana bilgisayar bir etki alanı adı veya sayısal bir ağ adresidir). Örneğin, Kullanıcı B’ye DAVET isteğinde yer alan İstek-URI alanı “INVITE sip: [email protected]; user = telefon.” “User = phone” parametresi, Request-URI adresinin kullanıcı adı yerine bir telefon numarası olduğunu ayırt eder.
Cisco SIP IP telefonu A, -from alanında çağrı oturumu başlatıcısı olarak tanımlanır.
Çağrıya benzersiz bir sayısal tanımlayıcı atanır ve Call-ID alanına eklenir.
Tek bir çağrı ayağındaki işlem numarası CSeq alanında tanımlanır.
Kullanıcı A’nın almaya hazır medya kapasitesi belirtilir.
2 INVITE— SIP proxy sunucusu SIP INVITE isteğini SIP yönlendirme sunucusuna gönderir.
3 302 Moved Temporarily—SIP yönlendirme sunucusu SIP proxy sunucusuna geçici olarak SIP 320 Taşındı iletisi gönderir. Mesaj, B Kullanıcısının SIP telefon B’de bulunmadığını ve Cisco SIP IP telefonunda C Kullanıcı B’yi bulmaya yönelik talimatlar içerdiğini belirtir.
4 INVITE— SIP proxy sunucusu, Cisco SIP IP telefon C’ye bir SIP INVITE isteği gönderir. INVITE isteği, bir kullanıcı oturumuna katılmak için C Kullanıcısına bir davettir.
5 180 Ringing— Cisco SIP IP phone C sends a SIP 180 Ringing response to the SIP proxy server.
6 200 OK— Cisco SIP IP telefonu C, SIP proxy sunucusuna bir SIP 200 OK yanıtı gönderir.
7 200 OK— SIP proxy sunucusu, SIP 200 OK yanıtını Cisco SIP IP telefon A’ya iletir.
8 ACK— Cisco SIP IP telefonu A, SIP proxy sunucusuna bir SIP ACK gönderir. ACK, SIP proxy sunucusunun Cisco SIP IP telefon C’den 200 OK yanıtı aldığını onaylar.
9 ACK— SIP proxy sunucusu SIP ACK’yı Cisco SIP IP telefon C’ye iletir. ACK, Cisco SIP IP telefon A’nın Cisco SIP IP telefon C’den 200 OK yanıtı aldığını doğrular.

Leave A Comment