UDP nedir?

Kısa Kullanıcı Datagram Protokolü olarak tanımlanan , UDP TCP gibi bir ağ iletişimi olan protokolüdür ve UDP / IP olarak da adlandırılır. TCP/IP’ye, hız ve basitlik olarak bir alternatiftir ama güvenilirlikten ödün verir.

TCP gibi, UDP de paketleri IP (Internet Protokolü) kullanarak aktarır . Bununla birlikte, paketlerin hangi verileri içerdiğine ve paketlerin gönderen ve alıcı tarafından nasıl ele alındığına göre farklılık gösterir.

TCP bağlantı yönelimlidir . Protokol, bir iletişim oturumunun oluşturulmasını ve gönderen ile alıcının hangi verilerin aktarıldığını kabul etmesini gerektirir. TCP paketleri alındığında ve bir hata denetimi geçtiğinde, alıcı bir onay ile yanıt verir . TCP paketleri taşıma sırasında bozulmuşsa veya kaybolmuşsa, alıcı bir onay göndermez ve gönderici sonunda bu paketleri yeniden gönderir.

UDP bağlantısızdır . Alıcı UDP paketlerini isteyebilir ve dinleyebilir, ancak oturum kurulmaz (“başlangıç” veya “bitiş” yoktur, veriler yalnızca gönderilir ve alınır). UDP paketleri taşıma sırasında bozulmuş veya kaybolmuşsa, alıcı hatanın farkında olmayabilir. Alıcı hataları gönderene bildirmez veya verilerin alındığını kabul etmez.

Bu yüzden Voip’te medya ses-video medya akışının olduğu bir ortamda UDP tercih edilir. Videoda atlamalar görebiliyor veya ses kliplerinde biraz bulanıklık duyabilirsiniz bu katlanılabilir birşeydir ancak, UDP aktarımı oynatmanın tamamen durmasını önler. TCP’de bu durumlarda bağlantıyı keseceği için UDP tercih edilir.


Leave A Comment