CUCM(Call manager) call-routing

Call Routing sources in CUCM – Arama yönlendirme kaynakları

Bir çağrı yönlendirme isteği (basit bir telefon görüşmesi dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) aşağıdakilerden herhangi birinden kaynaklanabilir:
■ IP telefonu: Yapılandırılmış hatlarından birini kullanarak bir yönlendirme isteği gönderir. Bu, elle aranan bir numara, bir hızlı arama, özellik düğmesi veya yazılım tuşu olabilir.
■ Trunk: Başka bir CUCM kümesi, CUCME veya başka bir çağrı aracısından gelen çağrıları gösterir.
■ Ağ Geçidi(Gateway): PSTN’den veya özel şube değişimi (PBX) gibi başka bir çağrı aracısından gelen çağrıları sinyaller.
■ Çeviri deseni (Translation pattern): Basamak olarak adlandırılan orijinalle eşleşir ve hemen yeni çevrilen bir dizeye dönüştürülür. Yeni dize, yönlendirme için basamak analizine yeniden gönderilir.
■ Sesli posta bağlantı noktası(Voicemail port): Uygulama bir kullanıcının posta kutusu adına arama, aktarma veya mesaj bildirimi yapmaya çalışırsa bir çağrı yönlendirme isteğinin kaynağı olabilir.

Bir çağrı yönlendirme talebi, bir dizi çevrilmiş rakam dizisiyle CUCM’yi işaret eden önceki varlıklardan biridir. Bu rakamlar telefonlarındaki bir kullanıcı tarafından manuel olarak, Cisco Unity Connection gibi bir uygulama tarafından veya bir ana hat veya ağ geçidi aracılığıyla başka bir sistem tarafından aranabilir.

Call-Routing Destinations in CUCM – Arama yönlendirme hedefleri

CUCM’deki olası çağrı yönlendirme hedefleri olası:
■ Dizin Numarası (DN): Bir IP telefondaki her türlü benzersiz bir onnet uzantısı atanabilir.
■ Çeviri Deseni (Çeviri Deseni): Yeni bir aranan dizeye dönüştürür, bu da rakam analizine tekrar gönderilir ve farklı bir hedefe yönlendirilir.
■ Rota Deseni (Güzergah tasarımı): Bir çağrı çevreleme rakamı eşleşir ve bir veya daha fazla potansiyel yol içerebilen bir çağrı yönlendirme kullanılır tetikler ve hiyerarşik bir çağrı yönlendirme seçeneği içerir.
■ Hunt Pilot: Eşleştirilebilir tercihe bağlı arama kapsamalarında tetikleyen belirli bir rakam modeli.
■ Çağrı Parkı Numarası: CUCM’nin bir çağrıyı geçici olarak bekletmek için kullanabileceğiniz bir desen veya desen aralığı.
■ Meet-Me Numarası: Meet-Me ekranında arar-Me arar arar ve bir araya gelir.

Önceki tüm hedefler, diyalog edilebilir basamak dizeleriyle temsil edilir. Arama planı, tüm bu hedefler için sayı aralıkları tahsis etmeli ve CUCM onlara uygun şekilde yönlendirilecek şekilde yapılandırılmalıdır (gerekirse onlara yönlendirme de dahil).

Leave A Comment